Co je to kofein a jaké má účinky

Darka Coffee

O kávě koluje množství mýtů a mnozí lidé se bojí, že je zdraví škodlivá. Pravda je ovšem úplně jiná.
Odborníci však tvrdí, že káva obsahuje téměř 200 látek, které mají na zdraví člověka velmi pozitivní účinky.
Jejich velkou část tvoří polyfenoly, což je významná skupina antioxidačních látek, které najdeme i v zeleném čaji či červeném víně.

Kofein (podle rostliny Coffea arabica, česky kávovník arabský) je alkaloid, který příznivě stimuluje centrální nervovou soustavu a srdeční činnost.
Kofein je pravděpodobně nejrozšířenější stimulant na světě, který se užíváním ve větším množství stává drogou.
Řadí se do skupiny purinových, methylových derivátů xanthinu, která zahrnuje theobromin (kakao) a theofylin (bronchodilatans, látka uvolňující průduškové svalstvo).
Kofein je hořká, bílá krystalická látka – xanthinový alkaloid, který je zároveň psychoaktivní stimulační drogou.

Byl objeven německým chemikem Ferdinandem Rungem v roce 1819. Vymyslel pro novou látku jméno kofein, chemicky aktivní složka kávy (v angličtině caffeine).
V lidském organismu funguje kofein jako stimulátor centrální nervové soustavy (CNS), dočasně potlačuje únavu a probouzí bdělost.
Jde o nejpopulárnější psychoaktivní látku na světě, ale na rozdíl od ostatních je legální a její prodej se neřídí žádnými omezeními.

Kofein má diuretické účinky, alespoň u osob, které nemají vyvinutou toleranci častým užíváním.
U pravidelných uživatelů se vyvine tolerance k tomuto účinku a studie nepotvrzují, že by při pravidelné konzumaci vedlo pití nápojů obsahujících kofein k dehydrataci.
Kromě kofeinu s povzbuzujícím účinkem, je to velké množství antioxidantů zabraňujících oxidačnímu stresu a vysoký obsah draslíku a hořčíku v ní má zase velký význam z hlediska výživy.


Komentáře

Napište komentář